16.06.2011 EGE ÜNİ. HST. MUHİTTİN EREL AMFİSİNDE PROF. DR. C. SİNAN KARA’YI ANMA TOPLANTISINDA OKUNAN YAZIM


DEĞERLİ DOSTUM, AĞABEYİM, SEVGİLİ DOKTORUM, KAHRAMANIM     PROF. DR. C.SİNAN KARA’YI SONSUZLUĞA UĞURLARKEN…

       Hayatımızı değiştiren insanlar vardır. Onlar yaşam niteliğimizi, bazen bizden de çok önemserler. Her şeyin zorlaştığı ve hayatın yaşanamaz hale geldiği anlarda girerler dünyamıza ve ışık saçarlar, umut olurlar yarınlarımıza…

Sevgili doktorum Prof. Dr. C. Sinan KARA da benim için böyle bir kahramandı. Şiddetli ağrı ataklarımı kesebilmek için yaptığı ameliyatlarla beni, yatağa bağımlı yaşarken tekerlekli sandalyemde oturabilir ve yazı yazabilir duruma getirdi. Bugün bir şeyler üretebiliyorsam, Sinan ağabeyimin beni yeniden oturtabilmek için gösterdiği büyük çaba sayesindedir.

Yıl 2000… Prof. Dr. C. Sinan KARA ile ilk karşılaşmamızda, hayatımda ilk defa Serebral Palsi’lilere zihinsel engelli muamelesi yapmayan bir doktorla tanıştım. Artikülasyon bozukluğuma rağmen, şikayetlerimi ve anamnezimi annemden değil, benden dinledi. Her görüşmemizde direkt olarak benimle iletişim kurdu. Bana hep uzun zamanlar ayırdı.

Serebral Palsi’liler için, zihinsel engelli zannedilmek çok acı vericidir ve Serebral Palsi’li olmayanların bu duyguyu hissetmesi çok zordur. Sinan Hoca bana asla bu duyguyu yaşatmadı.

Hocamızın Serebral Palsi’lilere ve diğer engelli gruplarına yönelik çok güzel projeleri vardı. Yazışmalarımızda bunlardan birini benimle de paylaşmış, hatta 3. Sınıf öğrencileri için hazırladığı Tıp Etiği dersine aşağıdaki onur duyduğum ifadeleriyle beni de dâhil etmek istemişti:

“Bu arada önümüzdeki yılın 3. sınıf öğrencileri için tıp etiği konusunda ders programı hazırlamaktayım. Düşüncelerimden birisi de, süper bir spastik olarak senin yaşantın, çalışmaların, yaptıkların, başarıların ve insan isterse neler yapabileceğini göstermek. Onlara mutlaka yeni görüşler ve büyük bir deneyim verecektir.

Bizde genellikle spastik denilince bu insanların aynı zamanda geri zekâlı olduğu da düşünülür. Durumun hiç de böyle olmadığını ve insanların yaşadıkları sorunlar ne olursa olsun, azimle ve gayretle çalışınca neler yapacağını göstermek gerçekten onları farklı bir dünya görüşüne götürecektir. Bu konuda da en iyi örnek sensin.”

2007 yılında Zonguldak’ta düzenlediğim “Serebral Palsi” Paneline davetimi kırmayarak, hastane yorgunluğunun üstüne (gece altı saat araba kullanarak) Zonguldak’a geldi. İki gün süren panelde değerli bilgilerini bizlerle paylaştı. Panel sonrası, dinlenmek yerine zaman ayırıp, katılan ailelerin Serebral Palsi’li çocuklarını muayene ederek, önerilerde de bulundu.

Hastalarına bir ağabey, bir baba kadar sıcak davranırdı. Aylarca süren hastane yatışlarımda Sinan Hocanın servisinde kalırken kendimi evimdeki kadar rahat ve güvende hissederdim. Pazar günü dahi hastaneye gelip, bana ve diğer hastalarına uğradığına defalarca tanık oldum.

Bana hep, “Aslı, sen DİPLOMASIZ FİLOZOFSUN. Yaz, hep yaz… Sen SP olayına değişik bir gözle baktığın için, bizlerden farklı yaklaşımın, düşüncelerin, yazdıkların bizlere yeni ufuklar açıyor. Benim tek isteğim çalışmalarına aynı şekilde devam etmen, hatalarımızı ve eksikliklerimizi bizlere bildirmen. Ben o ameliyatları seni yeniden oturur duruma getirip, yazılarını yazabilmen için yaptım.” derdi.

Değerli Hocam, yazacağım, hep yazacağım…

Prof. Dr. C. Sinan KARA için yazmak istediğim daha çok şey var. Ancak ne kadar yazarsam yazayım, onunla paylaştıklarımızı ifade etmekte yetersiz kalacağım. Bugün onu sonsuzluğa uğurlarken, son olarak şunu söylemek istiyorum:

Değerli Hocam, sevgili Sinan ağabeyim, iyi ki sizi tanıdım. İyi ki sizinle yazıştım, sohbet ettim, zamanı, hayatı paylaştım…

Sizi çok seviyorum. Bizim hayatımızı aydınlattığınız gibi, siz de hep ışıklar içinde olun.

Aslı Dinçman

13 thoughts on “16.06.2011 EGE ÜNİ. HST. MUHİTTİN EREL AMFİSİNDE PROF. DR. C. SİNAN KARA’YI ANMA TOPLANTISINDA OKUNAN YAZIM

 1. Sevgili Aslı,

  Gayretlerinin devamını yürekden diliyorum. İnsanı insan yapan aklıdır demiş bir düşünür. Sen aklın ve irade gücün ile olanaksız denileni başarmışsın. Seni anlayan, dinleyen doktorun da ışıklarda yatsın.

  Kutluyorum,hem de bol bol, zamanını insanları aydınlatmal için kullanıyorsun,ne mutlu sana. Tüm gençlerimizin senin gibi duyarlı ve yararlı olmalarını diliyorum. Sevgimle kucakladım. Sili

 2. böyle güzel bir insanı kaybettiğimize inanamıyorum benimde 11 yaşında oğlum var sinan beyin hastası ona söz vermişti seni ihtyaçlarını görücek şekile getircem demişti ama nasip olmada oğlumu 3 kez ameliyat etti ve sene o görmek nasip olmadı çok biriydi mekenı cennet olsun nur içinde yattsın ailesine ve yakınların baş sağlı diliyorum selda emanet

 3. SİNAN KARA Hocamız Sen Yalnız değilsin sen her zaman yanımızda olacaksın sen nurlarda yatıyorsun ve senin meleklerinde seni yalnız bırakmayacaklar. MELİSA ERGÜVEN Sizi çok seviyorum. Bizim hayatımızı aydınlattığınız gibi, siz de hep ışıklar içinde olun.

 4. hocam siz bizim gönlümüzdesiniz sizi hiç unutmayacağım urladan onurcan siz benim ayaklarımı iyleştirdiniz alinize baş sağllığı diliyorum sizin gibi bir doktorum olduğu için çok mutluyum sizi unutmayacağım siz benim kalbimdesiniz

 5. ÇOK ŞANSLISIN NURHAN TEYZE GİBİ BİR ANNEYE VE ANLATTIKLARINA GÖRE İDEALİST YARDIMSEVER BİR DOKTORA SAHİPSİN…O ÇOK DEĞERLİ İNSANI KAYBETMİŞ OLMANA ÇOK ÜZÜLDÜM AMA İNŞALLAH ONUN GİBİ NİCELERİ YETİŞİYORDUR, YETİŞECEK DE . BENİM İNSANLIKTAN , İNSANLARDAN ÜMİDİM VAR

 6. hocamızın vefat haberini geç duyduk.inanamadık.ailemizden biriydi.ALLAH RAHMET EYLESİN.MEKANI CENNET OLSUN.HOCAMIZI UNUTMAYACAĞIZ.

 7. Değerli hoçamızın vefat ettiğini ogğlum eyyüpcan dan öğrendim ve çok üzüldük onu sanki aileden biriymiş gibi her zaman saygı ve sevgiyle hatırlayacağım.Hocan oğlum eyyüpcan mangala gösterdigin yakın ilgi ve alakayı hiç bir zaman unutamam mekanın cennet olsun Allah dan ailen sabrı cemil niyaz ederim .Adem MANGAL

 8. benim yürümemi saglayan doktor..vefat haberini çok sonra aldım..keşke orda olabilseydim…hayatım boyunca unutmayacagım gerçekten minnettar olacagım şu dünyadaki bir kaç kişiden biri…ruhu şad olsun mekanı cennet olsun

  • Hepimizin başı sağ olsun. Böyle değerli insanlar gidişleri ile bizleri sonsuz acılar içinde bırakıyorlar. Işıklarda yatsın.Arkasında bıraktığı güzel isim hep yaşasın.

 9. Sevgili hocamızın, vefatını çok geç öğrendik.Kızımın kalça çıkıklığı ameliyatını yaparak kontrollerimizi yapıyordu.Size çok minnettarız hocam, bizi yalnız bıraktınız,Allah tahsiratını affeylesin,mekanı cennet olsun…(Murat ÖZDEMİR-Manisa)

 10. hocam nur içinde yatın.etrafındaki herkese faydasından başka hiçbir olumsuzluk göstermemiş bir insan olarak sizi daima sevgi ve saygı ile anacağız.ruhunuz şad olsun,rahat uyuyun….

 11. Ben dünün öğrendim ben sinan beyin ilik hastalarından (Mehriye ÖZALIN.MUĞLA/BODRUM) Sizi çok seviyorum. Bizim hayatımızı aydınlattığınız gibi, siz de hep ışıklar içinde olun.

 12. benim canım hocam bni hayata baglayan tek insan o…. ölmeden 1 gün önce sadece 1 gün önce telefon da konuşmuştuk….. kontrolüm vardı ama odasına sabah koşup gittiğimde göremedim bidahada göremyecektim.. bana cesaret veren sürekli iii yerlerde ol dien babam abim hocam sizi çok sewiorum nur içinde yatın……

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s