KORUMAK

Cumhuriyeti korumak…

ATATÜRK İlke ve Devrimlerini korumak…

Bağımsızlığımızı korumak…

“KORUMAK” sözcüğünün Türk Dil Kurumu sözlüğündeki anlamına baktım. Tam yedi açıklaması var. Hepsinin -açık ya da örtülü- ortak paydası; “KORUNMASI GEREKENİN, ZAYIF ve/veya GÜÇSÜZ OLDUĞU” düşüncesi.

Eğer, ulusal sınırlarını kalemle değil, kanla çizen Yüce Türk Milleti’nin en temel değerlerine ilişkin cümlelerde “KORUMAK” sözcüğünü kullanıyorsak, iki boyutlu bir tehlikeyle karşı karşıyayız demektir:

1. Varlığımızın güvencesi değerlerimiz zayıf ve güçsüz bırakılıyor.

2. Birileri tarafından, bu değerlerimizin zayıf ve güçsüz kaldığına inandırılıyoruz.

Tarih tekerrürden ibarettir. İlk tehlikeye karşı ne yaptığımızı unutanlar,   Milli Mücadele Tarihimizi, özellikle de Sn. Turgut ÖZAKMAN’ın kitabı, “Şu Çılgın Türkler”i okuyarak, belleklerini tazeleyebilirler.

İkinci madde ise, bence asıl tehlike. Asıl tehlike olduğu için de o yöntem kullanılıyor. ATATÜRK ile her an dolu dolu yaşayan ben dahi, yazılarımda zaman zaman bu “KORUMAK” tuzağına düşüyorsam, düşmanlarımız alçakça hedeflerine ulaşmada çok doğru yoldalar demektir.

Evet uyanalım… Büyük ATATÜRK ne diyor: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ SONSUZA DEK YAŞAYACAKTIR.” Çok açık ve hiç dolambaçlı anlatım içermeyen, kesin bir cümle: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ SONSUZA DEK YAŞAYACAKTIR.” Bu sözler bizzat Türkiye’nin kurucusu olan dâhiye ait. 

Onun hangi sözünde yanıldığını gördük ki ?

Ülkemizin bugün hiçbir tehlikeyle karşı karşıya olmadığını ve rehavete boyun eğmemizi söylemiyorum. Sadece; zannettiğimizden çok daha aciz olanları, sanki güç onlardaymış gibi balon misali şişirdiğimizi, kurduğumuz karamsar tümcelerle aslında onlara paye verdiğimizi ifade etmeye çalışıyorum.

Bu, Cumhuriyete haksızlık, ATATÜRK’e daha büyük haksızlık…

Biz nasıl ATATÜRKÇÜYÜZ ki, onun kurduğu Türkiye’ye karşı bu kadar güvensiziz ?…

Onun kurduğu Türkiye kaldı mı ?….” diyenlere de sorularım şunlar:                      O zaman biz neyin mücadelesini veriyoruz ?  Yüreğinde ATATÜRK olmayan bir Türk Ulusu olabilir mi ?  Oluyorsa, artık ona Türk Ulusu denilebilir mi ?…

“Bittik, mahvolduk. Onlar şöyle güçlü, böyle iktidarda…” edebiyatını ve topluma da bu alt mesajı vermeyi bırakalım. Büyük önderin kurduğu cumhuriyet, üç-beş cemaat mollasına boyun eğecek kadar zayıf temellere dayansaydı, bugün hiçbirimiz hayatta olamazdık.

Güç bizde… Bedhahların yaptıklarının ve yapacaklarının sonuçlarından korkması gerekenler, yine kendileridir; biz değiliz…

Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK diyor ki: “TÜRKİYE CUMHURİYETİ SONSUZA DEK YAŞAYACAKTIR.”   

Bunu asla aklımızdan çıkarmayalım…

 Aslı DİNÇMAN

 İzmir, 31 Ocak 2008

Korumak PPS (Tıklayın)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s