MEDYA PRENSİPLERİM

MEDYADA, HAKKIMDA YAYINLANACAK HABERLERE İLİŞKİN
BENİMSEDİĞİM PRENSİPLER

DEĞERLİ MEDYA MENSUPLARI,

1989 yılından bugüne, engelliler konusunda çalışıyor, düşünüp, üretiyor ve elde ettiğim verileri paylaşıyorum. Paylaşmanın doğal sonucu olduğu üzere de, medya bana ilgi gösteriyor. Değişik zaman dilimlerinde çoğalıp azalan bu ilgi, daha geniş kitlelere ulaşma idealine sahip olan her yazar gibi, beni de sevindiriyor.

Ne var ki, spastik olduğum ve ağır fiziksel sakatlığa sahip bulunduğum için; bugüne dek medyanın ilgisi;
– ne ürettiğim,
– neyi amaçladığım, değil
NASIL ÜRETTİĞİM. konusunda yoğunlaştı.

Dolayısıyla, medyada hakkımda yayınlanacak haber, röportaj vs.ye ilişkin benimsediğim ve DÜŞÜNCELERİMİ TOPLUMA İLETMEDE ARACILIK GÖREVİ YAPACAK KİŞİLER tarafından da benimsenmesini arzu ettiğim prensipleri, sizlerle paylaşmak istiyor, göstereceğiniz duyarlılığa teşekkür ediyorum.

· NEDEN BENİMLE İLGİLİ BİR YAYIN YAPMAK İSTEDİĞİNİZİ, AMACINIZIN NE OLDUĞUNU, ÇOK İYİ DEĞERLENDİRİN VE EĞER DÜŞÜNCELERİMLE İLGİLENMİYORSANIZ, BENİMLE DE İLGİLENMEYİN… SADECE, SPASTİK OLMAMA RAĞMEN NELER BAŞARDIĞIMI GÖSTERMEK İSTİYORSANIZ, LÜTFEN, KENDİ ZAMANINIZI DA, BENİMKİNİ DE BOŞA HARCAMAYIN…

· BENİ “ENGELLİ” OLARAK TANIMLAYINIZ AMA ASLA “ENGELLİ BİR YAZAR” OLDUĞUMU İFADE ETMEYİN. ÇÜNKÜ BENİM YAZMAMA ENGEL OLACAK BİR SAKATLIĞIM YOK. DİĞER DEYİŞLE, BEN “ENGELİME RAĞMEN” YA DA “KENDİMİ KANITLAMAK İÇİN” YAZMIYORUM; YETENEĞİM OLDUĞU VE YAZARLIĞI SEVDİĞİM İÇİN YAZIYORUM. SPASTİK OLMASAYDIM, SADECE DAHA HIZLI YAZARDIM, HEPSİ O KADAR…

· BEN “ENGELLİ” YA DA “ÖZÜRLÜ” SÖZCÜKLERİNİ, ÇOK ZORLAMA VE YAPAY BULUYORUM. BU NEDENLE, BENİMLE İLGİLİ CÜMLELERDE, DİREKT OLARAK “SPASTİK”, YA DA DAHA BİLİMSEL İFADEYLE SEREBRAL PALSİ TERİMİNİ KULLANIN.

· BAŞLIK YA DA İÇERİKTE, “AZMİN ZAFERİ”, “HER ŞEYE RAĞMEN”, “ÖRNEK ENGELLİ” VB. SÖZCÜKLERİ KULLANAN MUHABİRLER; BENİM HAYATIMDA “ZAFER”LER, YA DA “RAĞMEN”LER YOKTUR. BEN SADECE İNSAN OLMANIN SORUMLULUĞUNU YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUM… EĞER BENİ DOĞAL/GERÇEK İFADELERLE TANITIRSANIZ, MESAJLARIM DAHA GENİŞ KİTLELERE ULAŞARAK, ETKİLİ OLACAKTIR.

· YAZI YAZMA STİLİM, (olağan kabul edilenin üstünde bir fiziksel çaba gerektiriyor gibi görünmesi) SPASTİK OLMAMIN DOĞASI GEREĞİDİR. DOLAYISIYLA, ÖZELLİKLE DE TELEVİZYON ÇEKİMLERİNDE BENİ BİLGİSAYARIMIN BAŞINDA GÖRÜNTÜLERKEN, BU GERÇEĞİ UYGUN BİR CÜMLEYLE MUTLAKA VURGULAYIN. AKSİ TAKDİRDE İNSANLAR; BENİM, HAYATTAKİ EN BÜYÜK KEYİFLERİMDEN BİRİ OLAN “YAZMAYI”, DAYANILMAZ ACI VE ZORLUKLAR İÇİNDE GERÇEKLEŞTİRDİĞİMİ ZANNEDECEKLERDİR. Hatta mümkünse beni çalışırken görüntülemeyin. ÇÜNKÜ, KULLANACAĞINIZ HİÇBİR İFADE, ENGELLİLERE İLİŞKİN GENEL KABULLERİ AŞAMAYACAK VE BÖYLE YAZI YAZMANIN BENİM İÇİN NE KADAR DOĞAL OLDUĞUNU, İSTİSNALAR DIŞINDA, HİÇ KİMSE ALGILAYAMAYACAKTIR.

· HAKKIMDA HERHANGİ BİR ÇALIŞMA YA DA YAYIN YAPMADAN ÖNCE, MÜMKÜNSE BENİ YAKINDAN TANIMAYI İLKE EDİNİN.(Genelde muhabirler; fazla emek/zaman sarfetmeden, röportajı gerçekleştirip gidiyorlar…)

· BENİM İÇİN YAPABİLECEĞİNİZ EN İDEAL ŞEY, DÜŞÜNCELERİMİ GENİŞ KİTLELERE DUYURMAMA YARDIMCI OLMAKTIR. BUNUN DA EN KOLAY YOLU, YAZDIKLARIMI HİÇBİR KALIBA UYDURMAYA ÇALIŞMADAN, DEĞİŞTİRMEDEN, OLDUĞU GİBİ YAYINLAMAKTIR. BENİMLE ŞAHSEN HABER YAPAMADIĞINIZ DURUMLARDA, YAZILARIMDAN ALINTILAR YAYINLAYIN.

· BENİMLE YAPACAĞINIZ PROGRAM, HABER VE YORUMLARIN İÇERİĞİNİ ÖYLE DÜZENLEYİN Kİ, SADECE ENGELLİLERLE İLGİLİ KİŞİLERİN İLGİSİNİ ÇEKMEK, YA DA ENGELLİLİK KONUSUYLA SINIRLI KALMAK YERİNE,(Ayrımcılık Yapmadan) HERKES KENDİNDEN BİR ŞEYLER BULABİLSİN… ÇÜNKÜ BEN YAZILARIMI DA AYNI İLKEYİ ESAS ALARAK YAZIYORUM.

BAŞARI DİLEKLERİMLE,
ASLI DİNÇMAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s