İRTİCA NASIL İLERLİYOR ?

“Türkiye’de irtica var mı, yok mu?” şeklindeki, akıl almaz bir tartışmanın gündeme getirildiği günümüz koşullarında; irticai olaylar her geçen gün artarken, kanımca çok daha can alıcı bir soruya yönelme zamanı gelmiştir:

ÜLKEMİZDE İRTİCA, NASIL BU KADAR RAHAT VE KOLAY İLERLEYEBİLİYOR? En basit yanıt, her gün karşılaştığımız açıklama ve yorumlardır. Özetle: “Ülkeyi yöneten iktidar, irticaya fırsat veriyor, en iyimser ifadeyle, göz yumuyor.”…

Peki, sorun gerçekten bu kadar basit mi? Diğer deyişle, bu iktidar değiştiğinde, irticanın desteklenmesi + ilerlemesi de sonlanacak mı? Yanıtlanması cesaret gerektiren bu soru, bizi aşağıdaki derin soru / sorunlara getiriyor:

1. İrticaya karşı toplumsal tepkiler, neden halk tarafından yaygın olarak dışa vurulmuyor?

2. İrtica, mürteciler tarafından İslam ile nasıl özdeşleştiriliyor? Daha da önemlisi, bu konuda halk nasıl inandırılıyor?

3. Laiklikle İslam, halkın bilinç ve bilinçaltında nasıl karşı karşıya getiriliyor ve bu durum, ATATÜRK sevgisine karşı nasıl gizli koz olarak kullanılabiliyor?

4. Ulusal Kurtuluş Savaşı’nı yaşamış bir neslin çocukları, bugün kendi çocuklarına, ATATÜRK’ün armağan ettiği değerlere sahip çıkmayı neden yeterince öğretemiyor?

5. İslam’ın temel kaynağı olan Kur’an-ı Kerim, anadilimizde okunup anlaşılması yerine, denetimsiz açılan kurslarda gencecik beyinlere nasıl papağan gibi ezberletiliyor?

6. Dinin siyasete karıştırılması ve din üzerinden ticaret yapılması (Dua kitapları, mevlitler, kabirlerde hocalara okutulan Yasin’ler vb.) halka nasıl “DİNDARLIK” olarak yansıtılıyor?

Kanımca, irticanın hortlamasını şu ya da bu kişi, kurum, kuruluş, vs.ye fatura etmeden önce, kendimize aşağıdaki soruları mutlaka sormalıyız:

· Karşıt kavramlar olarak dayatılmak istenen laiklik ve İslam’ı Türk Ulusu’na gerçek anlamlarıyla ne kadar anlatabiliyoruz?

· İnancın güvence altına alınmasında laikliğin değer ve önemini hakkıyla dile getirebiliyor, halkı bilinçlendirebiliyor muyuz?

· Mustafa Kemal ATATÜRK’ü gençlere hakkıyla anlatabilmek için, bugünkünden daha büyük çaba gösteremez, daha büyük özveride bulunamaz mıyız?

· Eğitim-öğretim sisteminde ATATÜRKÇÜLÜKTEN uzak, gerici dayatmalar var. Peki, çocuklara ATATÜRK ve ATATÜRKÇÜLÜK BİLİNCİNİ, okula başlamadan, aile içinde kazandırmayı kim engelleyebilir?

· Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün düşünce sistemini, ilke ve devrimlerini yeterince düşünüp inceleyebiliyor ve gençlere ATATÜRK coşkusuyla aktarabiliyor muyuz?  (ATATÜRK COŞKUSU, büyük önderimizin Onuncu Yıl Nutku’ndaki ses tonunda gizlidir…)

İrticanın ilerlemesini önleyebilecek tek güç, halkın bilinçlendirilmesidir. Ancak bunu, karanlığı yumruklayarak asla başaramayız. Hepimiz kendi çapımızda, etrafımızı aydınlatacak küçük birer ışık yakabilirsek, irticanın kara bulutları da ülkemizin üstünden kısa zamanda çekilecektir…

Aslı DİNÇMAN
İzmir, 09 Ekim 2006

İrtica nasıl ilerliyor?  PPS  (Tıklayın)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s