CENNETİ UZAKTA ARAMAYALIM

Fidan dikiyor musunuz? Bu ay kaç ağacın doğmasına katkınız oldu?

Küresel iklim değişikliğiyle mücadele edilen şu dönemde, birden fazla yerde aynı anda başlayan orman yangınları artarken, DÜNYAMIZLA NE KADAR AZ İLGİLENDİĞİMİZ gerçeğiyle karşı karşıyayız.

Yangın çıkaranlar, neyi yaktıklarının bilincinde değiller. Yok ettikleri ormanlarla birlikte, alacakları nefesin, içecekleri suyun, besin ve yaşam kaynaklarının yanı sıra, en az kendileri kadar yaşama hakkı olan başka canlıların da yok olduğunu algılayamıyorlar.

Çünkü eğitim sistemi çoğunlukla kişileri, “AN”ı kurtarmaya programlı yetiştiriyor. “AĞACI KES, İNŞAATI YAP, SAT, KÖŞEYİ DÖN.” Peki, ya sonrası?…

Başlı başına bir servet olan ağaç ve orman sevgisi, çocuklukta ağacın ve ormanın yararlarının anlaşılarak benimsenmesiyle oluşur. Çocuk, yaşamının her döneminde onlara gereksinim duyacağını bilirse, hayatı boyunca koruyacağı bu hazinelerini daha da zenginleştirmeye çalışacaktır.

Bakınız Büyük Önderimiz, ATATÜRK Orman Çiftliği’nde dolaşırken nasıl bir emir veriyor: “Yeşili görmeyen gözler, renk zevkinden mahrumdur… Burasını öyle ağaçlandırınız ki, kör bir insan bile, yeşillikler arasında olduğunu fark etsin…” ÖLÜMSÜZ LİDERİN HİÇBİR SÖZÜ, SÖYLEDİĞİ YER YA DA ZAMANLA SINIRLI OLMADIĞINA GÖRE, BİZ ATATÜRKÇÜLER ONUN, AĞAÇLANDIRMA EMRİNİ YERİNE GETİREBİLİYOR MUYUZ?

İslam dini de ağaçlandırmaya büyük önem verir. Oysa din konusunda bu kadar çok fetvanın verildiği bir ülkede, Hz. Muhammed’in, “BİRİNİZ, ELİNDE BİR HURMA FİDANI VARKEN KIYAMETİN KOPACAĞINI ANLASA BİLE YİNE ONU DİKSİN.” Hadisinin neden bu kadar az gündeme getirildiğini anlamak çok zordur…

Fidan dikmek için öyle çok zengin olmaya da gerek yoktur.
Örneğin Ege Orman Vakfı bağışlarımızda bir fidan bedeli, sadece üç YTL.dir.
(Bilgi için: www.egeorman.org.tr / Tel: 0232 463 80 80 – 464 51 60)

Düğünlere, cenazelere, panellere vs. gönderilen çelenklere her yıl servet harcanır ve bunlar bir süre sonra çöpe gider. Oysa her önemli günde sevdiklerimiz ya da kutlamalarımız için sadece beş-on fidan bile diksek, yakılan ormanları dengeleme şansımız olabilir. Bu konuda, fırsat yaratmaya gönüllü olmalıyız. Elbette ki fidan bağış makbuzu, çiçekler kadar hoş bir görsellik yaratmayacaktır ama işlevsel olarak düşündüğümüzde, bence dünyalara değişilmeyecek bir armağandır.

Cenneti bu dünyada yaşamak, hayat şartlarımızı iyileştirmekle mümkündür ve bunun yollarından biri de, yeşil hazinemizi korumak ve genişletmektir.

Haydi Türkiye… Küresel iklim değişikliğiyle mücadelede dünyaya örnek olalım. Haydi Türkiye… Aydınlık geleceğimiz için fidan bağışı yapalım…

Aslı DİNÇMAN
İzmir, 28 Ağustos 2007

Cenneti uzakta aramayalim-Sesli   PPS  (Tıklayın)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s